Културно-историјаска баштина града Шида

skolaПредстављамо вам аматерски пројекат у виду кратког играно-документарног филма, који је реализован у сарадњи драмске секције „Гимназијска сцена“ и Архијерејског намесништва. Прича о културно-историјској баштини Шида замишљена је као кратко наративно путовање кроз време. У писаним историјским изворима, насеље Шид и Храм преноса моштију Светог оца Николаја први пут се помињу на почетку 18. века. Прве формиране школе су управо из овог периода. Археолошки налази указују да је ово подручје насељено још од праисторије.

Шид је град у коме су рођене и из ког су потекле многобројне знамените личности, које су дале допринос не само културном развоју Шида, него и развоју српске културе уопште. У овом филму помињу се Сава Шумановић и Илија Башичевић Босиљ, као и њихове задужбине. Посебну почаст указали смо Персиди Шумановић, захваљујући којој и имамо легат непроцењиве уметничке вредности. Са територије шидске општине укључили смо локалитете на којима су пронађена најзанимљивија археолошка открића, средњовековну тврђаву која се налази у селу Моровић, и величанствено спомен-обележје „Сремски фронт“, које се налази недалеко од села Адашевци.
Реализација пројекта трајала је од октобра 2020. године до фебруара 2021. године.